Home>System CarFox>Monitoring GPS

Monitoring GPS

Jakie korzyści daje monitoring GPS?

Odbiorniki GPS w systemie kontroli transportu pozwalają na podgląd aktualnej pozycji pojazdu, określenie miejsc tankowania lub upustów paliwa, weryfikację odległości i optymalizację przebytej trasy.
Warto odnotować, że sam GPS nie mierzy zużycia paliwa; do tego niezbędna jest instalacja pomiarowa (najlepiej sprawdzają się tutaj dokładne, referencyjne sondy paliwa z ceramicznymi czujnikami ciśnieniowymi).
GPS jako komponent systemu kontroli transportu zapewnia odczytywanie pozycji z częstością nawet co sekundę w trakcie jazdy i co kilka minut na postoju.

Wizualizacja pozycji GPS na mapie

W systemie CarFox pozycja GPS jest prezentowana na cyfrowej mapie z zasobów OpenStreetMap lub Google Maps. Rejestrowany jest zarówno ślad GPS jak i aktualna pozycja (można sprawdzić lokalizację “na żądanie”).

Jaki GPS montujemy w systemie CarFox?

Dla systemu CarFox korzystamy z wysokiej jakości odbiorników u-blox, a tam gdzie poszukiwane jest rozwiązanie budżetowe (np. samochody dostawcze, osobowe lub jako system zapasowy) – stosujemy odbiorniki Pulson. Oto porównanie najważniejszych parametrów obydwu rozwiązań:

Antena
Dokładność lokalizacji
Czas rozruchu po włączeniu zasilania
Zalecane zastosowania
ublox na strone

Moduł i antena u-blox

Antena
Zewnętrzna, czuła antena
Dokładność lokalizacji
ok. 3 metry
Czas rozruchu po włączeniu zasilania
kilkadziesiąt sekund
Zalecane zastosowania
Monitoring lokalizacji, czasu pracy, tankowań, upustów, zużycia paliwa i ekonomiki użycia silnika, kontrola dostępu
pulsonnnn

Pulson LE-820 lub LE-840

Antena
Domyślnie wewnętrzna antena i montaż na podszybiu pojazdu (niezalecane dla wysokiej jakości danych) lub opcjonalnie zewnętrzna antena
Dokładność lokalizacji
ok. 5 metrów
Czas rozruchu po włączeniu zasilania
do 8 minut
Zalecane zastosowania
Uproszczony monitoring pozycji i czasu pracy

Sposób działania GPS

Oparty o nawigację satelitarną system GPS przeznaczony jest do szybkiego i dokładnego określania lokalizacji – w tym ludzi, pojazdów czy innych przedmiotów. Wykorzystuje ona fale radiowe nadawane z kilkudziesięciu sztucznych satelitów z dwóch systemów. Jest to amerykański, wojskowy system Global Positioning System (GPS) oraz europejski, stworzony dla cywilnych zastosowań – Galileo.
Aby odbiornik GPS dobrze działał musi “widzieć” satelity umieszczone na kilku orbitach wokół Ziemi – czyli w praktyce mieć dobry dostęp do nieba. Drzewa, budynki, konstrukcje i inne przeszkody stojące na drodze między satelitą a odbiornikiem utrudniają przepływ fal radiowych i obniżają dokładność pomiaru.

Dokładność i sposób montażu odbiornika GPS

Dokładność cywilnej, tzw. “standardowej” wersji systemu GPS to 3 metry, co w praktyce oznacza że można zidentyfikować np. na którym pasie ruchu znajduje się monitorowany pojazd, czy stoi przed czy za bramą wjazdową etc.
Dlatego dla większości instalacji proponujemy montaż zewnętrznej anteny umieszczonej na dachu pojazdu, co zapewnia dobrą widoczność sygnału satelitarnego dla odbiornika umieszczonego na pojeździe. 

kontakt monitoring gps

Zastanawiasz się nad monitoringiem GPS?

Porozmawiajmy o tym, jak może on pomóc działać Twojej firmie i ile to kosztuje